Uroczystość nadania imienia szkole, poświęcenia i przekazania sztandaru

     W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla uczniów, rodziców, grona pedagogicznego i pracowników było nadanie naszej szkole imienia błogosławionej Karoliny Kózkówny, które odbyło się 22 listopada 2012 roku.

     biskup_a.jezOkoło godz. 1000 do Zespołu Szkół zaczęli przybywać zaproszeni goście, witani przez zespół „Grosik”. Gdy wszyscy byli już na sali gimnastycznej, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp. Andrzej Jeż. Towarzyszyli mu również ks. Proboszcz parafii Żegocina Leszek Dudziak, Kustosz Sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniew Szostak oraz księża pochodzący, pracujący lub pełniący posługę w naszej parafii.

     Po Mszy św., podczas której został poświęcony sztandar, rozpoczęła się druga część uroczystości, poprzedzona występem zespołów „Rozdzielskie Nutki” i „Grosik”.  Na początku Pani Dyrektor Alicja Adamczyk - Brózda powitała wszystkich dostojnych gości. Przypomniała ona również krótką historię naszego gimnazjum. Następnie Pani Katarzyna Cudejko przedstawiła sprawozdanie z projektu pt. „Nadanie imienia gimnazjum” oraz odczytała uzasadnienie wyboru patronki. Doniosłym momentem uroczystości było odczytanie przez Pana Jana Marcinka, Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina, uchwały dotyczącej nadania gimnazjum imienia bł. Karoliny Kózkówny.

    przekazanie_sztandaru Sztandar to symbol nauki i pracy dla naszej ojczyzny. Ten atrybut dla ZS w Rozdzielu został ufundowany przez Radę Rodziców. Poczet sztandarowy składający się z przedstawicieli rodziców przekazał sztandar P. Dyrektor, która go ucałowała i oddała w ręce uczniów. Następnie odbyła się prezentacja sztandaru, odczytanie jego opisu i symboliki.

     Uczniowie naszej szkoły złożyli przysięgę, obiecując, że będą dbać o sztandar i z dumą go reprezentować. Po przysiędze został odśpiewany hymn szkoły, „Cudowny kwiecie”, a następnie odbyła się ceremonia odprowadzenia sztandaru.

     kurator_baranNa zakończenie części oficjalnej p. Dyrektor Alicja Adamczyk – Brózda poprosiła zaproszonych gości o zabranie głosu. Życzenia złożyli m.in.: Wicekurator Oświaty w Krakowie Grzegorz Baran, Kustosz Sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniew Szostak, Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak, dyrektorzy zaprzyjaźnionych i sąsiednich szkół, Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Mszalnicy Danuta Marszałek. W swoich wystąpieniach odnosili się oni do postaci bł. Karoliny i jej wzorowej postawy, życząc, aby uczniowie naszej szkoły, wpatrzeni w patronkę, jak najbardziej się do niej upodabniali.

     scenka_karolinaNastępnie rozpoczęła się część artystyczna, przedstawiająca kilka scen z życia Karoliny. Zobaczyliśmy katechezę pod gruszą, poranek w rodzinie Kózków i scenę uprowadzenia i odnalezienia Karoliny. Wśród publiczności nie zabrakło wzruszenia, a wiele osób nie mogło powstrzymać łez.

     Goście mogli również obejrzeć przygotowane na szkolnych korytarzach wystawy poświęcone błogosławionej a także pozwiedzać sale lekcyjne. Wszyscy z zachwytem podziwiali piękny wystrój sali gimnastycznej, która przypominała dom Karoliny Kózkówny.

     Mamy nadzieję, że bł. Karolina będzie wzorem i przykładem dla uczniów naszej szkoły. Co roku będziemy obchodzić jej święto, pielgrzymując do Zabawy i Wał- Rudy.

                                                                   G.Dudek

Link do zdjęć

Linki do innych stron:

www.zegocina.pl

www.mojabochnia.pl

 
Obraz losowy
r1.jpg
Przydatne linki
Żegocina
OSP ROZDZIELE
Zegar i kalendarz
Data i imieniny
diament
  pajacyk
  stop_dopalaczom
  logo_szkola_z_pasja
6latek